Vápencové výkvety na plotoch a dlažobných kockách sú pre mnohých majiteľov záhrad a nehnuteľností frustrujúcim problémom. Ich prítomnosť môže dramaticky zmeniť estetický vzhľad aj tých najstarostlivo navrhnutých priestorov. Výkvety na betóne sa môžu objaviť najmä tam, kde je vystavený vlhkosti, dažďu a meniacim sa poveternostným podmienkam. Prečo sa tieto erupcie objavujú a ako proti nim môžeme bojovať?

Zdroje problému: mechanizmus výkvetov vápenca na plote a dlažobných kockách

Vápencové (uhličitanové) výkvety sú prírodným javom. Vznikajú v dôsledku reakcie hydroxidu vápenatého, ktorý je jedným z produktov hydratácie (väzby) cementu používaného na výrobu plotových blokov a dlažobných kociek, s oxidom uhličitým z atmosférického vzduchu. Keď je zmes stuhnutá, časť hydroxidu vápenatého zostáva neviazaná. Voda prenikajúca do blokov (dážď a rosa) rozpúšťa hydroxid vápenatý v malom množstve. Výsledný roztok migruje cez systém kapilárnych pórov na povrch betónového prvku, kde prechádza karbonizáciou, t.j. reakciou s oxidom uhličitým z atmosféry. Vďaka tomu vytvára zle rozpustný uhličitan vápenatý, ktorý sa usadzuje na povrchu blokov vo forme bielych povlakov. Vápencové výkvety sú dočasným javom a v závislosti od jeho intenzity postupne miznú.

Metódy odstraňovania výkvetov z betónových prvkov povrchu plotu

Existuje niekoľko účinných metód odstraňovania vápencových výkvetov z betónových povrchov.

Proces odstraňovania vápencových výkvetov je možné vykonať napríklad mechanickým čistením. To zahŕňa použitie kefy s tuhými štetinami alebo umývacieho automatu, ktorý pomáha odstrániť vonkajšiu vrstvu erupcií. Táto metóda sa odporúča najmä vtedy, keď vápencové výkvety nie sú príliš hlboké a ešte nestihli preniknúť hlboko do povrchu steny.

Alternatívou k mechanickému čisteniu je použitie špeciálneho prípravku na odstránenie výkvetov a zafarbenia. V prípade tohto typu výrobkov odstránenie výkvetov spočíva v rozpustení uhličitanu vápenatého. Ak sa čistiaci prostriedok používa, mal by sa nanášať na betónové prvky podľa jednoduchých pokynov:

  • opláchnite plot tlakovou vodou,
  • Použite produkt na odstránenie výkvetov a plaku.
JONIEC Preparat do usuwania wykwitów i nalotów

Jednou z metód je správna štruktúra. Čo by sa malo pamätať na ochranu povrchu plotu už vo fáze jeho výstavby:

  • Stojí za to položiť pásový základ min. 5 cm nad úrovňou terénu,
  • je potrebné dbať na to, aby bol základ pokrytý vodorovnou izoláciou odporúčanou výrobcom plotových betónových blokov,
  • Po dokončení stavby utesnite každú medzeru, cez ktorú môže voda preniknúť do plotu na betónových blokoch.

Aby sa zabránilo opätovnému výskytu vápencových výkvetov, je dôležité pravidelne udržiavať betónové povrchy vrátane plotov a dlažobných kociek. Nemôžeme zanedbávať čistenie betónových povrchov, ich údržbu a použitie vhodných impregnácií, ktoré poskytnú ochrannú vrstvu. Môžu znížiť nasiakavosť betónových prvkov a chrániť ich pred negatívnymi vplyvmi poveternostných podmienok.

Prečítajte si tipy odborníkov: Impregnácia na betónové ploty – druhy, výber, správna aplikácia. Tipy od odborníkov JONIEC®

Súhrn

V tomto článku diskutujeme o dôležitých aspektoch výkvetov vápenca na plote:

  1. Vysvetľujeme, odkiaľ pochádza biely povlak z vápencových výkvetov, a chápeme, čo je rozhodujúce pre účinnú prevenciu ich opätovného výskytu.
  2. Predstavujeme praktické metódy odstraňovania výkvetov z povrchu plotu, ktoré je možné použiť v prípade už existujúcich sedimentov a vysvetľujeme, ako funguje prípravok, ktorý odstraňuje výkvety.
  3. Hovoríme o dôležitosti pravidelnej údržby plotu v dobrom stave, čím sa zabráni tvorbe vápencových výkvetov; Pravidelné čistenie a údržba sú kľúčové pre zachovanie estetiky a odolnosti vášho plotu a my vám vysvetlíme, ako na to.